علیرضا مختارپور
علیرضا مختارپور
1398/5/17 پنجشنبه دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور خبر داد؛ مشارکت یک میلیون و ۳۶۴ هزار نفر در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی در جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور با ارائه گزارشی از روند برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی توسط این نهاد، از مشارکت بیش از یک میلیون و ۳۶۴ هزار نفر در این جشنواره خبر داد.

علیرضا مختارپور در این جلسه که به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، گزارشی از برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی ارائه داد.

وی با اشاره به اینکه جشنواره کتابخوانی رضوی از جمله برنامه‌های بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) است، گفت: ٤ دوره است که نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با همکاری برخی از دستگاه‌های فرهنگی کشور، جشنواره کتابخوانی رضوی را برگزار می‌کند.

مختارپور با اشاره به شرکت بیش از ٣ میلیون نفر در مجموع ٤ دوره از برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی از سوی این نهاد و میزان رشد مشارکت در ٤ دوره برگزاری ادامه داد: ششمین جشنواره کتابخوانی رضوی سال ٩٥ با مشارکت ٢٣٥ هزار و ٣٨٢ نفر، هفتمین دوره در سال ٩٦ با مشارکت ٦٤٨هزار و ٢٢٨ نفر، هشتمین دوره در سال ٩٧ با مشارکت ٨٥٨هزار و ٦٩٥ نفر و نهمین دوره در سال جاری یک میلیون و ٣٦٤ هزار نفر شرکت کننده داشته است.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور افزود: تا قبل از واگذاری برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی به این نهاد فقط کتب مرتبط با امام رضا(ع) ارائه می‌شد، ولی از سال ٩٥ هرساله منابع مرتبط با سیره یکی از معصومین به کتاب‌های جشنواره اضافه شد؛ به طوری که در سال دوم کتب مرتبط با حضرت معصومه(س)، سال سوم کتب مرتبط با حضرت شاهچراغ و در سال جاری براساس توصیه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، آثار امام جواد(ع) نیز به این جشنواره اضافه شد.

وی افزود: در این دوره از برگزاری جشنواره، ١٢ کتاب در ٣ سطح کودک، نوجوان و بزرگسال انتخاب شد و با همکاری معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ٥ هزار نسخه از این کتاب‌ها در کتابخانه‌های عمومی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه امسال ٣٧٠ دستگاه در این جشنواره مشارکت داشته‌اند، گفت: در بخش نقاشی در حوزه کودک، ٢٢٢ هزار نفر از کودکان به این جشنواره آثار خود را ارسال کردند.

مختارپور در ادامه بر ویژگی خانواده محور بودن این دوره از جشنواره نیز اشاره کرد و گفت: در این دوره علاوه بر شرکت افراد، بخشی هم برای شرکت خانوادگی در نظر گرفتیم که تجربه خوبی در گسترش کتابخوانی با موضوع اهل بیت(ع) صورت گرفت.
 

نیاز به مدل های متکثر در حوزه های فرهنگی، دینی و هنری داریم

در ادامه این جلسه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره گزارش ارائه شده از جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: بر اساس این گزارش، اینکه بیش از یک میلیون نفر در این دوره از جشنواره شرکت کرده‌اند، نویدبخش است.

سیدعباس صالحی تصریح کرد: محبت مردم به اهل بیت(ع) زیاد است و باید طوری عمل کنیم که از طریق جشنواره‌هایی مانند کتابخوانی رضوی معرفت در این زمینه را افزایش دهیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اگر بتوانیم از طریق این جشنواره کودکان را با فعالیت های هنری و کتابخوانی با ترکیبی از مطالعه با علاقه و خلاقیت انس بدهیم، امر پایدارتری را در این حوزه ایجاد خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: اینکه کودکان در جشنواره کتابخوانی رضوی بعد از خواندن کتاب آن را بر اساس درک خود نقاشی می‌کنند، منجر به خلاقیت در میان کودکان می‌شود و ارتباط معرفتی آن‌ها را با اهل بیت(ع) افزایش می‌دهد.

صالحی با اشاره به خانواده محور بودن این دوره از جشنواره کتابخوانی رضوی نیز گفت: هرچقدر فعالیت‌های خانواده محور را در حوزه فرهنگ و دین افزایش دهیم، شایسته است.

وی در عین حال تصریح کرد: در این حوزه نیاز به مدل‌های متکثر در حوزه‌های فرهنگی، دینی و هنری داریم.

منبع: روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.