3

1

2
1398/1/3 شنبه در آخرین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد مطرح شد؛ تشریح برنامه‌های کتاب‌محور کتابخانه‌های عمومی و دستگاه‌های اجرایی یزد در سال جدید در جلسه پایانی انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد که با حضور آیت‌الله ناصری، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد و در ادامه آخرین جلسه شورای اداری شهرستان برگزار شد، در خصوص برنامه‌های کتاب‌محور کتابخانه‌های عمومی و دستگاه‌های اجرایی شهرستان یزد در سال انتخاب شهر یزد به عنوان «پایتخت کتاب ایران» بحث و تبادل نظر شد.

در این جلسه که صبح دوشنبه 27 اسفند به میزبانی فرمانداری یزد برگزار شد، آیت‌الله محمدرضا ناصری، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد در سخنانی به تشریح بیانیه «گام دوم انقلاب» پرداخت و بیان داشت: اگر این بیانیه که توسط رهبر معظم انقلاب صادر شده است را در همه امور فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی سرلوحه کار خود قرار دهیم، در مسیر پیشرفت و توسعه گام نهاده‌ایم.

وی تفکر و مطالعه را لازمه پیشرفت هر جامعه‌ای ذکر کرد و اظهار داشت: اگر مسئولان به مرور برنامه‌ها و اقدامات چهل سال نخست انقلاب اسلامی بپردازند و با آسیب‌شناسی فعالیت‌های صورت گرفته، در چهل ساله دوم انقلاب در صدد اصلاح برخی کاستی‌ها و مشکلات برآیند، کشور به سوی نعالی خواهم رفت.

آیت‌الله ناصری در پایان سخنانش به همه مسئولان توصیه کرد با خدمت‌رسانی بیشتر به مردم و رسیدگی به معیشت آنان برای حفظ انقلاب و نظام تلاش کنند.

فرماندار یزد و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان نیز در این نشست تصریح کرد: همه باید تلاش کنیم تا در سال آینده جایگاه یزد در همه شاخص‌ها ارتقا یابد و همه ادارات و مدیران دستگاه‌های دولتی به عنوان نماینده دولت باید روحیه نشاط و امید را در شهروندان ایجاد کنند و با توجه به محدودیت‌های مالی، از ظرفیت‌های موجود برای خدمت‌رسانی به مردم استفاده کنند.

سید محمد رستگاری با اشاره به زیرساخت‌های کتاب و کتابخوانی در یزد از مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد و همکاران وی به خاطر تلاش‌های گسترده برای انتخاب یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران تقدیر کرد و گفت: تلاش مجموعه دستگاه‌های فرهنگی شهرستان باید برای افزایش سرانه  مطالعه مردم باشد.

رقیه دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد نیز در این نشست گفت: اداره کتابخانه‌های عمومی استان یزد با اجرای برنامه های مختلف  نظیر برگزاری نشست‌های تخصصی کتاب‌خوان، بهسازی و بازسازی برخی کتابخانه‌های یزد مانند غدیر، علامه جعفری، شرف‌الدین علی، امام علی(ع) و رئیس فرهمند، برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی و اجرای طرح‌هایی نظیر «یک داستان تازه یک استکان چای تازه»، «هر اندیشمند یک کتاب تاثیرگذار»، «» و «کاروان دانایی»، زمینه را برای انتخاب یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران فراهم کرده است.

وی در ادامه، گزارش کاملی از فعالیت‌های کتابخانه های عمومی استان در یک سال گذشه ارائه کرد و بیان داشت: مهم‌ترین پروژه سال آینده پیگیری افتتاح کتابخانه مرکزی یزد است که با حمایت‌های ویژه شخص دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و همکاری دستگاه‌های استانی، مهم‌ترین پروژه فرهنگی استان خواهد بود.

دوست فاطمی‌ها در پایان از تلاش‌ها و عنایت‌های همه مدیران فرهنگی، خیران نیک‌اندیش یزدی، اعضای انجمن کتابخانه‌‌های عمومی، شهرداران و اعضای شوراهای اسلامی شهرها، به دلیل همراهی صمیمانه با کتابخانه‌ها قدردانی کرد.

حجت الاسلام و المسلمین سیدکاظم مدرسی، امام جمعه بخش مرکزی یزد نیز با اشاره به انتخاب یزد به عنوان «پایتخت کتاب ایران» تصریح کرد: مسئولان فرهنگی استان مخصوصاً دست‌اندرکاران نهاد کتابخانه‌ها باید برای نیل به اهداف این عنوان، برنامه‌ریزی کرده و باعث انس و الفت همه شهروندان با کتاب و مطالعه شوند.

سیدابوالفضل موسوی، نماینده مردم یزد و اشکذر نیز در سخنانی کوتاه گفت: عمل به  بیانیه «گام دوم انقلاب» و سرلوحه قرار دادن آن می‌تواند یزد را به عنوان استانی پایدار و پیشرفته در کشور مطرح کند؛ چرا که نخبگان یزدی این پتانسیل و ظرفیت را دارند که با ابداع و ابتکار و خلاقیت خود  که همیشه زبانزد خاص و عام بوده است، مسیر تعالی و پیشرفت را طی کنند.

موسوی با اشاره به کسب افتخار فرهنگی پایتخت کتاب ایران برای شهر یزد گفت: وظیفه دستگاه‌های فرهنگی استان درسال 98 دوچندان خواهد بود و با برنامه ریزی و همکاری همه دستگاهها باید سرانه مطالعه در یزد افزایش یابد.

اجرای طرح یک داستان تازه یک استکان چای تازه، در همه ادارات شهرستان یزد، اجرای طرح هر اندیشمند یک کتاب تاثیرگذار با مشارکت ادارات شهرستان یزد، مشارکت  و همکاری همه دستگاه‌ها و ادارات شهرستان یزد برای تکمیل و راه‌اندازی پروژه کتابخانه مرکزی یزد و استفاده از ظرفیت نخبگان به ویژه نخبگان جوان و همکاری ادارات و دستگاههای دولتی برای استفاده نخبگان از امکانات آنها، از مصوبات مهم انجمن پایانی کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد در سال 97 بود.

منبع: روابط عمومی اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد
نمایش بیشتر

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.