1398/6/12 سه‌شنبه علیرضا مختارپور در مراسم افتتاح کتابخانه «حاج علی اکبر کاظمینی» مطرح کرد؛ افتتاح و بازگشایی 600 کتابخانه در ۴ سال گذشته توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کتابخانه خیرساز «حاج علی‌اکبر کاظمینی» روز دوشنبه 11 شهریور با حضور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و مدیران ارشد استان یزد افتتاح شد. علیرضا مختارپور در این مراسم گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی در چهار سال گذشته 400 کتابخانه جدید را افتتاح و 200 کتابخانه را نیز بازگشایی کرده است.

کتابخانه عمومی «حاج علی اکبر کاظمینی» واقع در شهرک رزمندگان یزد با حضور آیت‌الله محمدرضا ناصری، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد؛ حاج علی اکبر کاظمینی، خیر مجموعه؛ علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ محمدعلی طالبی، استاندار یزد؛ آیت‌الله سید محمدکاظم مدرسی، امام جمعه بخش مرکزی یزد؛ سیدمحمد رستگاری، فرماندار یزد؛ غلامعلی سفید، رئیس شورای شهر یزد؛ مجید جوادیان‌زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد و رقیه دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، به بهره برداری رسید.


لزوم بهره‌برداری از ظرفیت‌های فرهنگی استان یزد

علیرضا مختارپور در این مراسم با تقدیر از اقدام ارزشمند حاج علی اکبر کاظمینی، خیر کتابخانه‌ساز استان یزد، طی سخنانی گفت: ما در کتاب‌ها می‌خوانیم که در قرن‌های گذشته مؤمنینی بودند که روزه‌ها می‌گرفتند، عبادت‌ها و اعتکاف‌ها می‌کردند تا بتوانند یکی از اولیای خدا، شهدا، یا بزرگان و نیکان را به خواب ببینند. ما امروز در زمانه‌ای هستیم که هزاران شهید را بر دوش حمل کرده‌ایم و در زمانه‌ای هستیم که می‌توانیم دست بزرگانی مانند امثال آقای حاج علی اکبر کاظمینی را بگیریم و از نزدیک لمس کنیم. باید قدر این جامعه و این نعمت را دانست.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور درباره ظرفیت‌های علمی و فرهنگی موجود در استان یزد، افزود: این استان به لحاظ برخورداری از علما، دانشمندان، نویسندگان، مدیران جوان و مسئولان اهل فرهنگ، از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار است.

مختارپور با اشاره به ارائه گزارش شهردار و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد در مراسم پایتخت کتاب در تهران نیز گفت: ما چند پایتخت کتاب در سال‌های گذشته داشتیم، اما واقعیت این است که هنوز به نقطه ایده‌آل نرسیدیم؛ آرزوی من این است که یزد نه تنها امسال به این نقطه برسد، بلکه در سال‌ها بعد نیز ببینیم که باز هم یزد در مقام اول رقابت پایتخت کتاب ایران است؛ ولی چون در انتخاب مجدد یک شهر به عنوان پایتخت کتاب محدودیت وجود دارد، بالاجبار این مقام به شهر دیگری اعطا شود.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به صحبت‌های حاج علی اکبر کاظمینی در این مراسم، عنوان کرد: ایشان به یک نکته کلیدی تعلیمی و تربیتی اشاره کردند؛ جامعه ما امروز در معرض میانسالگی و کهنسالی به لحاظ جمعیتی قرار دارد؛ یعنی جمعیت بزرگسال ما در حال افزایش است. اگر این جمعیت بزرگسال، جمعیتی باشد که مانند جناب آقای کاظمینی و اجدادشان اهل علم و مطالعه و کتاب باشند، آنها دچار آلزایمر نمی‌شوند.


استان یزد آماده افتتاح کتابخانه مرکزی در سال جاری

علیرضا مختارپور درباره پروژه کتابخانه مرکزی یزد نیز گفت: در طول چهار سال گذشته ۶۰۰ کتابخانه افتتاح شده که شامل ۴۰۰ کتابخانه جدید و ۲۰۰ کتابخانه بازسازی شده است که تنها یکی از آنها کتابخانه مرکزی پارک‌شهر تهران بوده است؛ همچنین در هفته دولت سال جاری ۲۹ کتابخانه افتتاح شده که شامل ۲۷ کتابخانه و ۲ کتابخانه سیار و همچنین ۸ پروژه جدید دیگر نیز بوده است.

وی افزود: در مورد کتابخانه مرکزی یزد هفته گذشته مجوز برگزاری مناقصه به استان داده شده که در همین هفته می‌توانند مناقصه را برگزار کنند و با مشخص کردن پیمانکار، کار را شروع کنند.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تأکید کرد: امیدوارم که در سالی که یزد به عنوان پایتخت کتاب کشور معرفی شده، کتابخانه مرکزی یزد به بهره‌برداری برسد. البته همانطور که استاندار و سایر عزیزان گفتند این موضوع نیازمند حمایت و کمک سایر دستگاه‌ها نیز هست که اگر این کمک‌ها هم نرسد، ما تلاش می‌کنیم این پروژه به انجام برسد.


تأکید آموزه‌های دینی بر کتاب و کتابخوانی

حاج علی اکبر کاظمینی، خیر کتابخانه ساز نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی در اسلام و آموزه‌های دینی اسلام، گفت: اولین آیه‌ای که از سوی خداوند به پیامبر اسلام نازل شد «اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ» و در ادامه «الَّذِی عَلَّمَ بِالْقَلَمِ» بود؛ ببینید موضوع «خواندن» است و اولین دستوری که خداوند تبارک و تعالی به پیامبر (ص) می‌دهد و در ادامه به او می‌گوید که علم را به تو آموختیم با «قلم». از آنجا که قلم بدون نامه و کاغذ کامل نمی‌شود، در نتیجه اینجاست که کتاب به وجود می‌آید.

وی افزود: یکی از افتخارات انبیای اولوالعزم، داشتن کتاب است. به طوری که موسی کلیم‌الله صاحب «تورات»، عیسی روح‌الله صاحب «انجیل» و ابراهیم خلیل الله صاحب «صحف» بودند و کتاب پیامبر خاتم، نبی مکرم اسلام محمد(ص) نیز «قرآن» است. پیامبر در زمان رحلت آخرین وصیتی که داشتند فرمودند من دو چیز را در بین شما می‌گذارم؛ آن دو چیز که از هم جدا نمی‌شوند «عترت من» و «کتاب خدا» هستند؛ و اینجا هم صحبت کتاب است.


«کتاب» دارویی که هیچ‌گاه از آن کاسته نمی‌شود

این خیر کتابخانه‌ساز همچنین در سخنانی به آیاتی از قرآن با موضوع توحید، نبوت و امامت اشاره کرد و در ادامه گفت: «کتاب» دریا و بحر عمیقی است؛ اما ما هرچقدر از دریا آب برداریم، به همان اندازه از آن کم می‌شود، اما شخص مطالعه کننده هرچقدر از کتاب مطالعه کند و برداشت کند، چیزی از آن کم نمی‌شود و بلکه به علم و دانش شخص مطالعه کننده می‌افزاید.

حاج علی اکبر کاظمینی درباره تأثیرات روانی انس با کتاب نیز گفت: تنها دارویی که ثابت شده برای رفع استرس و ناراحتی‌های روانی، مناسب و موثر است «کتاب و مطالعه» است. بر همین اساس افرادی که با کتاب و مطالعه انس دارند، از فراموشی و آلزایمر مصون و به دور می‌مانند.

وی افزود: خوشبختانه محیط کتابخانه محیطی است که همه اقشار مختلف امکان استفاده از آن را دارند؛ پیر و جوان و زن و مرد در آن مطرح نیست و همه کس در همه سن و هر شرایطی می‌توانند از آن استفاده کنند.

در این مراسم رقیه دوست‌ فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های استان یزد نیز با تقدیر از حاج علی اکبر کاظمینی عنوان کرد: بسیار خوشحالم که در دومین روز از ماه محرم این افتخار را پیدا کردیم که میزبان برگزاری مراسم افتتاح کتابخانه خیرسازی باشیم. که بانی آن سال‌ها میزبان و بانی مجالس امام حسین(ع) بوده‌ است.

گفتنی است، کتابخانه عمومی حاج علی اکبر کاظمینی در زمینی به مساحت ٣٠٠ مترمربع، با ۱۳۲۰ مترمربع زیربنا در چهار طبقه، در شهرک رزمندگان یزد احداث شده ‌که ۳۰ میلیارد ریال اعتبار برای ساخت و تجهیز این کتابخانه هزینه شده که از این میزان ۲۵ میلیارد ریال به ساخت و ۵ میلیارد ریال به تجهیز کتابخانه اختصاص یافته است.

منبع: روابط عمومی اداره کل
نمایش بیشتر

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.