فهرست

اخبار شهرستان‌ها

فرماندار اردکان در دیدار کتابداران این شهرستان مطرح کرد:

لزوم جانمایی کتابخانه عمومی در پروژه‌های فرهنگی اردکان

فرماندار اردکان در دیدار جمعی از کارکنان و کتابداذان کتابخانه‌های عمومی این شهرستان که به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی،‌ انجام شد، بر لزوم لحاظ کردن فضای کتابخانه در پروژه‌های فرهنگی در دست احداث تاکید کرد.

حسین پایدار، رئیس و جمعی از کارکنان اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان اردکان به مناسبت هفته کتاب  وکتابخوانی با بهروز شهابی‌زاد، فرماندار اردکان دیدار و گفتگو کردند.
فرماندار اردکان در این دیدار ضمن تبریک هفته کتاب به کتابداران و اهالی کتاب، توجه به امر مطالعه را نه تنها در این هفته بلکه در تمام ایام سال ضروری خواند و اجرای برنامه‌های کتابخوانی به صورت گروهی و با حضور متخصصان و صاحب نظران توانمند این حوزه را در جذب مخاطب به این امر مؤثر دانست و افزود: در هر امری باید متخصصان و اساتید آن حوزه به بررسی علل ضعف آن بپردازند و با ارائه راهکار علمی و تحقیق شده بتوان در رفع آن نقایص تلاش کرد
وی افزود: در حوزه کتاب نیز باید از صاحب‌نظران متعهد و دلسوز این زمینه که تجربه و دانش کافی در این حوزه را دارند بهره جست تا بتوان این مشکل بزرگ پایین بودن سرانه مطالعه در کشور و شهرستان اردکان را رفع کرد.
رییس انجمن کتابخانه‌های عمومی اردکان، همچنین معرفی کتاب‌های تاثیرگذار و جذاب را در سطح شهر و همچنین شبکه‌های اجتماعی بسیار مفید خواند و پیشنهاد کرد همواره بنرها و تصاویر جذاب و پرمحتوای معرفی کتاب در نقاط مختلف شهر در معرض دید مردم قرار گیرد تا کم‌کم مردم به اهمیت کتاب واقف شوند.
شهابی‌زاد همچنین بالا بردن سرانه فضای فرهنگی و به ویژه کتابخانه را در شهر مهم دانست و تاکید کرد: باید در پروژه‌های جدید شهرستان اردکان با کاربری فرهنگی، فضایی به عنوان کتابخانه‌ استاندارد و مناسب در نظر گرفته شود.
حسین پایدار، رییس اداره کتابخانه های عمومی اردکان نیز ضمن تبریک هفته کتاب به فرماندار اردکان، از همراهی وی در برنامه‌های فرهنگی و ترویجی کتابخانه‌ها و همچنین اختصاص مبلغی از طرف فرمانداری برای تجهیز بخش کمک درسی کتابخانه‌ها تقدیر کرد.
وی بخشی از مشکلات کتابخانه‌ها را برشمرد و گفت: با توجه به تعطیلی کتابخانه‌های عمومی در ایام شیوع و همه‌گیری کرونا، خوشبختانه کتابداران رسالت خود را در فضای مجازی پیگیری می‌کنند و با انجام فعالیت‌های متنوع در شبکه‌های اجتماعی تلاش خود را در حوزه کتاب و کتابخوانی انجام می دهند.
پایدار افزود: گرچه درصد کمی از مردم اردکان عضو کتابخانه هستند اما همین تعداد کم، فرهیخته و کتابخوان واقعی هستند.
وی بیان داشت: یکی از  مشکلات اساسی کتابخانه‌ها در مواجهه با این افراد، کمبود منابع به روز و جدید است که با توجه به بودجه محدود کتابخانه‌ها نیاز است کمکی در زمینه تهیه منابع به کتابخانه‌ها صورت گیرد.
در ادامه فرماندار اردکان برای رفع این مشکل قول مساعد داد و اظهار داشت: می‌وان با صنایع اردکان ارتباط گرفت و از ظرفیت آنها برای تهیه کتاب بهره جست.
در پایان شهابی‌زاد بار دیگر تلاش‌های کتابداران شهرستان اردکان در عرصه فرهنگ را ستود و اظهار امیدواری کرد با همت این عزیزان آینده روشنی در حوزه کتاب در اردکان را شاهد باشیم.
شایان ذکر است هفته کتاب،‌ کتابخوانی و کتابدار سال 1399 از 24 آبان لغایت 30 آبان ماه اعلام شده و با توجه به تعطیلی کتابخانه‌های عمومی، فعالیت‌های این هفته به صورت مجازی برگزار می‌شود.

 
نسخه قابل چاپ