فهرست

اخبار شهرستان‌ها

با حضور مدیرکل کتابخانه‌ عمومی یزد و مسئولان شهرستان؛

آیین گرامیداشت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار در مهریز برگزار شد

آیین گرامیداشت بیست و نهمین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار در شهرستان مهریز با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد و جمعی از مسئولان محلی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی یزد، در آستانه بیست و نهمین دوره هفته کتاب، مراسمی به منظور گرامیداشت این هفته صبح دوشنبه 17 آبان با حضور رقیه دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد؛ حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالرضا محی‌الدینی، امام جمعه مهریز؛ رضا زارع‌زاده، فرماندار مهریز؛ حسن زارعیان، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان؛ علیرضا عرشیان، شهردار مهریز و جمعی از اعضای کتابخانه‌های عمومی شهرستان در کتابخانه عمومی شهید مطهری برگزار شد.
حجت‌الاسلام محی‌الدینی، امام جمعه مهریز در این مراسم با گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی، گفت: بنا به فرموده حضرت امیرالمؤمنین(ع)، کتاب بهترین سخنگو، رفیق و همنشین برای انسان است.
وی افزود: متأسفانه سرانه مطالعه در کشور ما کاهش چشمگیری یافته است و همه باید تلاش کنیم کتاب را به جایگاه واقعی‌اش برگردانیم.
امام جمعه مهریز با انتقاد از اتلاف وقت‌های زیادی که در زندگی تک‌تک افراد جامعه وجود دارد، تصریح کرد: به دلایل مختلف که امروزه یکی از رایج‌ترین آنها، وقت‌ گذراندن بیش از حد در فضای مجازی است، خیلی از وقف ما بیهوده تلف می‌شود و باعث می‌شود فرصت مطالعه را از دست بدهیم.
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب که خود اهل مطالعه هستند، همواره تأکید دارند هیچ چیز جای کتاب را پر نمی‌کند، لذا با وجود رشد فزاینده فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در روزگار امروز، همچنان کتاب جایگاه اصلی و مهم خود را دارد و باید این جایگاه تقویت شود.
رضا زارع‌زاده، فرماندار مهریز نیز در این مراسم با اشاره به تأکیدات دین مبین اسلام بر خواندن و یادگیری، گفت: اسلام، دینی است که بر دانش، بینش و ردّجهالت بنا شده است.
وی بیان داشت: راهکار رسیدن به توانایی، طی کردن مرحله دانایی است و یکی از راه‌های رسیدن به دانایی و افزایش دانش و بینش، کتابخوانی و رجوع به منابع مکتوب است.
فرماندار مهریز ابراز امیدواری کرد، روزی را شاهد باشیم که خرید کتاب در سبد هزینه‌های زندگی مردم قرار گیرد و فرهنگ و علم جای خودش را در میان مردم و مسئولان پیدا کند و کتاب و مطالعه از غربت درآید.
سخنران دیگر این مراسم، رقیه دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد بود.
وی با تشکر از فرماندار مهریز به دلیل عنایت ویژه به حوزه کتابخوانی و ارتقای بودجه تملک و دارایی کتابخانه‌های شهرستان، ابراز امیدواری کرد این امر باعث شود اتفاقات بهتری در حوزه کتاب و کتابخوانی در شهرستان رقم بخورد.
دوست فاطمی‌ها افزود: انجمن شهرستان مهریز در دو سال گذشته به عنوان انجمن برتر ملی و استانی انتخاب شده است که نشان از کیفیت و اثربخشی تصمیمات این انجمن است.
وی با اشاره به اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی در کتابخانه‌های شهرستان تصریح کرد: خرسندیم که کتابخانه‌های مهریز تبدیل به پاتوق فرهنگی هنری برای حضور اقشار مختلف هنری شده است.
اجرای نمایش خیمه‌شب‌بازی، رونمایی از کتاب «حمید و سخنگو» نوشته محمد مروج از نویسندگان بومی، اجرای نمایشنامه‌خوانی و شعرخوانی یکی از شاعران محلی از دیگر برنامه‌های آیین گرامیداشت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار در مهریز بود.
در حاشیه برگزاری این مراسم همچنین کارگاه آموزشی تصویرسازی کتاب کودک ویژه کتابداران شهرستان مهریز با تدریس محمدرضا غنیمت، از اساتید هنری شهرستان برگزار شد.
گفتنی است، بیست و نهمین دوره هفته کتاب با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» از 22 آبان‌ماه آغاز می‌شود.
 
عكس های مرتبط : كلمات كليدی : شهرستان مهریز , هفته کتاب , روز کتاب کتابخوانی و کتابدار , مراسم , رقیه دوست فاطمی‌ها , حجت‌الاسلام محی‌الدینی , فرماندار مهریز
نسخه قابل چاپ