فهرست

اخبار شهرستان‌ها

گرامیداشت یاد محمدعلی اسلامی ندوشن در ویژه‌برنامه «خاموشی استاد»

مراسم بزرگداشت شاعر، نویسنده و ادیب توان ایران، دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن با عنوان «خاموشی استاد» با حضور جمعی از اعضا، کتابداران و علاقه‌مندان به شعر و ادب پارسی در کتابخانه آیت‌الله طباطبایی یزد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد، در این مراسم صفرعلی شفایی اردکانی دبیر، شاعر و پژوهشگر یزدی و مسئول انجمن حافظ‌خوانی کتابخانه آیت‌الله طباطبایی، از محمد علی اسلامی ندوشن به عنوان  یک انسان عالم، دانشمند و آگاه به درد جامعه یاد کرد و گفت: برخی افراد در دیگر کشورها به انسانهای بزرگی تبدیل می‌شوند و کارهای بزرگی نیز انجام می‌دهند، اما همیشه شهروند درجه دوم محسوب می‌شوند؛ چراکه با کشورشان بیگانه‌ هستند و تعلق خاطری به کشورشان ندارند، اما دکتر اسلامی ندوشن از این امر مستثنی بود و همیشه ایران و مردم ایران را به یاد داشت و توصیه همیشگی ایشان هم این بود که «ایران را از یاد نبریم.»
وی تصریح کرد: موضوع مهم و درخور توجه در خصوص دکتر اسلامی ندوشن که در آثار وی نمود داشت، اهتمام به موضوعات انسانی و ایرانی بودن است؛ به طوری که معتقد بود انسانیت، تمام وجود او و ایرانی بودن، بخشی از وجودش را تشکیل میدهد.
این استاد ادبیات با تأکید بر این‌که همگان باید موجب سازندگی وطن شوند، گفت: آثار اسلامی ندوشن به دو دسته کلی ادبی و فرهنگی تقسیم می‌شوند؛ آثار ادبی این نویسنده شامل مقالات، کتاب‌ها و داستان‌های اوست و در آثار فرهنگی او اجتماع و انسان، محورهای اصلی هستند.
شفایی اردکانی درباره یکی دیگر از  ویژگی‌های مهم این نویسنده فرهیخته ایرانی گفت: وی دیوان حافظ و شاهنامه فردوسی را بسیار مورد عنایت و الگوی خود قرار داده است، به طوری که این دو اثر بر هویت آشکار و پنهان او تأثیر داشته ‌است.
در ادامه جلسه، جمعی از شاعران استان، اشعاری را درباره دکتر اسلامی ندوشن قرائت کردند.
محمدعلی اسلامی ندوشن زاده سوم شهریور ۱۳۰۴ در شهر ندوشن یزد بود. وی در سال ۱۳۲۳ برای ادامه تحصیل به تهران رفت و مدرک لیسانس خود را از دانشکده حقوق دانشگاه تهران کسب کرد. وی سپس به ادامه تحصیل در کشور‌های فرانسه و انگلیس پرداخت و مدرک دکتری حقوق بین‌الملل را از دانشکده حقوق دانشگاه پاریس دریافت کرد.
اسلامی ندوشن در سال ۱۳۳۴ به ایران بازگشت و در مدت ۵۰ سال، بیش از ۵۰ کتاب و صد‌ها مقاله در باب فرهنگ و تاریخ ایران و ادبیات فارسی به رشته تحریر درآورد.
محمدعلی اسلامی‌ندوشن، شاعر، منتقد، نویسنده، مترجم و پژوهشگر ایرانی، پنجم اردیبهشت ۱۴۰۱ در سن ۹۸ سالگی بر اثر کهولت سن در کانادا در گذشت.
 
نسخه قابل چاپ