فهرست

برنامه کتابخانه‌ها در هفته پیش رو

ترویج کتابخوانی بهترین راه برای تقویت سرمایه‌های اجتماعی شهر فرماندار یزد در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی این شهرستان گفت: ترویج کتابخوانی، بهترین راه برای تقویت سرمایه‌های اجتماعی شهر و حل معضلات فرهنگی جامعه است.
نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد روز چهارشنبه 25 تیر به ریاست سیدمحمد رستگاری، فرماندار یزد و با حضور رقیه دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان و جمعی از اعضای انجمن در سالن ولایت فرمانداری یزد برگزار شد.
فرماندار یزد در این جلسه گفت: علاوه بر بهسازی محیط کتابخانه‌ها، باید ترویج فرهنگ کتابخوانی در بین شهروندان و به ویژه جوانان نیز موردتوجه قرار گیرد.
وی افزود: برای تشویق جوانان به کتابخوانی ابتدا باید روحیات آنان را شناخت و براساس نیازهای روز جوانان، خوراک فکری آنان را تأمین کرد.
رستگاری از پیشنهاد یکی از اعضای جلسه برای تشکیل کارگروهی به منظور آسیب‌شناسی جدی معضلات فرهنگی جامعه و برنامه‌ریزی برای تقویت سرمایه‌های اجتماعی شهر استقبال و تصریح کرد: این کارگروه می‌تواند به عنوان بازوی فکری انجمن کتابخانه‌ها، به حل معضلات فرهنگی و اجتماعی جامعه کند و لازم است متخصصانی از حوزه‌ها و نهادهای مرتبط همچون بسیج، آموزش و پرورش، مراکز آموزش عالی، کانون پرورش فکری و سازمان تبلیغات اسلامی نیز در این کارگروه حضور داشته باشند.
وی ادامه داد: در جامعه امروز ترویج فرهنگ کتابخوانی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی موجود در جامعه و تقویت فرهنگ عمومی ضرورتی اجتناب ناپذیر است و باید به صدر اولویت‌های فرهنگی مدیران شهری بازگردد.
رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد همچنین از مسئولان فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خواست در خصوص فروش ساختمان کتابخانه رسالت شهید یزد که به دلیل مشکلات عمرانی مدتی است تعطیل شده است، بازنگری کنند.
رستگاری در این خصوص گفت: با توجه به اینکه هیچ اعلام عدم نیازی از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی برای این کتابخانه مطرح نشده است، به همین خاطر طبق قانون، نهاد همچنان به عنوان بهره‌بردار فضا آن را در تملک خواهد داشت و امیدواریم با تأمین بودجه لازم برای رفع مشکلات ساختمانی آن، این کتابخانه که تنها محیط کتابخانه‌ای در محدوده محلات سیدگلسرخ و شیخداد است، مجدداً برای بهره‌برداری مردم این دو منطقه بازگشایی شود.

محیط جذاب کتابخانه‌ها عاملی مهم در ترغیب مردم به کتابخوانی
رقیه دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی یزد نیز در این جلسه با بیان اینکه تا محیطی جذاب برای کتابخوانی فراهم نشود، نمی‌توان مخاطب را به مطالعه ترغیب کرد، گفت: یکی از سیاست‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی در دوره مدیریت فعلی، بهسازی و شاداب‌سازی محیط‌های کتابخانه‌ای موجود بوده است که استان یزد نیز این امر را در اولویت قرار داده و بیش از 20 کتابخانه در استان و شهرستان یزد در طول 5 سال اخیر بهسازی، تجهیز و جذاب شده‌اند.
وی با اشاره به تجهیز و تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی یزد نیز گفت: در تجهیز فضای داخلی این کتابخانه تلاش شده است بروزترین و کارآمدترین تجهیزات به کارگیری شود تا محیطی دلپذیر، امن و مفید برای اعضا و مراجعان فراهم شود.

فضای پیرامونی کتابخانه مرکزی در شأن این کتابخانه و بافت تاریخی شهر نیست
وی با انتقاد از وضعیت نامناسب محوطه پیرامونی کتابخانه اظهار داشت: فضای بیرونی کتابخانه و به خصوص محوطه پشت آن نه در شأن فضای داخلی و امکانات مدرن کتابخانه است و نه در شأن بافت تاریخی و فرهنگی شهر یزد است و لازم است در محوطه اطراف کتابخانه ساماندهی جدی صورت گیرد که البته این امر، نیازمند پیگیری مسئولان استان و همراهی بیشتر دستگاه‌هایی همچون شهرداری و میراث فرهنگی است.
دوست فاطمی‌ها همچنین ابراز امیدواری کرد با راه‌اندازی رسمی کتابخانه مرکزی، تحولی بزرگ در حوزه کتابخوانی و رشد چشمگیر شاخص‌ مطالعه در استان و شهر یزد ایجاد شود.

کتابخانه شهدای شاهدیه تا پایان سال جاری بهسازی می‌شود
محسن رفیعی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد در ابتدای این جلسه گزارشی از مصوبات پیشین این انجمن ارائه کرد و گفت: در خصوص بهسازی کتابخانه شهدای شاهدیه، با مساعدت فرماندار محترم مقرر شده است بودجه لازم برای این امر در سال 99 اختصاص یابد و تا پایان سال جاری شاهد بهسازی محیط این کتابخانه باشیم.
وی همچنین به انجام اقدامات بهداشتی و مراقبتی در ایام شیوع کرونا در کتابخانه‌ها اشاره کرد و بیان داشت: به منظور حفظ سلامت همکاران و مراجعان، تمهیدات ویژه‌ای برای تحویل و امانت کتاب و همچنین استفاده از سالن‌های مطالعه اتخاذ شده است تا محیط امن کتابخانه‌ها همچنان پذیرای مخاطبان و اعضای خود باشد.

تاکنون 7 هزار و 200 نفر از مردم شهرستان یزد در جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کرده‌اند
رفیعی در خصوص برگزاری دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی نیز گفت: یکی از اقدامات اصلی کتابخانه‌ها در ایام تعطیلی اجباری کرونا، تبلیغ برای شرکت مردم در جشنواره کتابخوانی رضوی در فضای مجازی بود که این فعالیت‌ها، تا پایان روز 24 تیرماه، سبب شد بیش از 7 هزار و 200 نفر از مردم شهرستان یزد در این جشنواره کتابخوانی شرکت کنند.
وی با اعلام اینکه مهلت شرکت در جشنواره رضوی تا پایان تیرماه است، بیان داشت: علاقه‌مندان می‌توانند در فرصت باقیمانده با مراجعه به سایت www.samakpl.ir نسبت به تهیه نسخه الکترونیک منابع، ثبت‌نام و شرکت در بخش‌های مختلف مسابقه اقدام کنند.
وی به انجام عملیات رف‌خوانی در کتابخانه‌های نیز اشاره کرد و گفت: در اواخر خردادماه سال جاری و در ایامی که کتابخانه‌ها آماده بازگشایی مجدد می‌شدند، عملیات رف‌خوانی و ساماندهی منابع کتابخانه‌ها با همت کتابداران عزیز استان انجام و مخازن کتابخانه‌ها برای استفاده بهینه اعضا ساماندهی مجدد شد.

کتابخانه مرکزی یزد آماده بهره‌برداری رسمی
رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان در بخش دیگری از سخنان خود از اتمام پروژه عظیم کتابخانه مرکزی یزد پس از 25 سال از آغاز ساخت آن ابراز خوشحالی کرد و گفت: این پروژه‌ها بزرگ سرانجام با اهتمام و پیگیری ویژه دبیرکل محترم نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، اختصاص بودجه لازم برای تکمیل پروژه از سوی نهاد و همراهی مسئولان استان، در اواخر سال گذشته به اتمام رسید ولی به دلیل شیوع ویروس کرونا، امکان افتتاح رسمی آن میسر نشده است.
وی افزود: از دیگر اتفاقات مثبتی که برای این کتابخانه افتاد، جذب 20 نیروی کتابدار متخصص که از ابتدای تیرماه آغاز به کار کرده‌اند و در آینده‌ای نزدیک نیروی خدمات موردنیاز کتابخانه نیز جذب خواهد شد.
رفیعی همچنین بر لزوم آزادسازی 4 مورد پلاک‌ ثبتی مجاور کتابخانه مرکزی تأکید کرد و گفت: این پلاک‌ها که در حال حاضر تخریب شده و نمای بیرونی کتابخانه را نیز نازیبا کرده‌اند، امکان دسترسی مناسب به محوطه پشت کتابخانه در مواقع ضروری و بروز حوادث احتمالی را محدود کرده‌اند و همچنین در صورت تخریب گسترده این بافت، می‌توانند برای کتابخانه خطرآفرین نیز باشند، به همین خاطر ضروری است شهرداری و میراث فرهنگی، نسبت به تعیین تکلیف این منطقه اقدام کنند.