محمدرضا دشتی اردکانی
محمدرضا دشتی اردکانی

رقیه دوست فاطمی‌ها
رقیه دوست فاطمی‌ها

حسین پایدار
حسین پایدار

1399/5/20 دوشنبه نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی: وجود فراکسیون مستقل در حوزه کتابخوانی می‌تواند تأثیر مثبتی بر وضعیت کتابخوانی داشته باشد نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی در دیدار با مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد ضمن حمایت از تشکیل فراکسیون «حامیان کتاب»، تصریح کرد: وجود فراکسیونی مستقل در حوزه کتابخوانی می‌تواند تأثیر مثبتی بر وضعیت کتابخوانی در کشور داشته باشد.
محمدرضا دشتی اردکانی، نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی و رقیه دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد در دفتر نماینده اردکان دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار در خصوص وضعیت کتابخانه‌های عمومی استان و شهرستان بحث و تبادل‌نظر شد.
دشتی اردکانی در این دیدار اردکان را دارای ظرفیت فرهنگی بالایی دانست و گفت: کتابداران و مسئولان فرهنگی شهر وظیفه خطیر جذب عضو و علاقه‌مند کردن مردم به کتابخوانی را بر عهده دارند و باید این وظیفه را به شکل شایسته انجام دهند و مردم را از اهمیت کتاب و کتابخوانی آگاه کنند.
وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب هم نگاه ویژه‌ای به امر کتاب و کتابخوانی دارند و در بین نمایشگاه‌های بزرگ و مختلفی که برگزار می‌شود تنها اوقانی از زمان را به نمایشگاه کتاب اختصاص می‌دهند، تصریح کرد: ایشان در زمینه کتاب‌های مختلف آگاه و صاحب‌نظر هستند و این نشان از کتابخوان بودن ایشان است.
وی افزود: ما مسئولان هم باید این خصوصیت مقام معظم رهبری را سرلوحه کار خویش قرار دهیم و در رشد و توسعه کتاب و کتابخوانی اهتمام ورزیم.
این نماینده مجلس در ادامه از اهالی فرهنگ اردکان خواست تا با برگزاری جلسات هم‌اندیشی و همچنین انجام تحقیقات و بررسی‌های علمی، علل کم‌توجهی مردم به کتاب و کتابخوانی را واکاوی کنند و با مشاوره با متخصصان حوزه‌های مرتبط، راهکارهای موثر برای تشویق و جذب مردم به کتابخوانی بیابند.
دشتی اردکانی با اشاره به آمار و گزارشی که توسط مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان از وضعیت کتابخانه‌ها در این استان و شهرستان اردکان ارائه شد، بیان داشت: جایگاه استان یزد با تلاش مسئولان امر و کتابداران بسیار درخشان است و نشان می‌دهد مسئولان مربوطه حداکثر توان خود را در راستای بهبود وضعیت کتابخانه‌ها و انجام فعالیت‌های کتابخوانی به کار برده‌اند  و این سعی و جدیت قابل تقدیر است.
وی افزود: با تمام این اوصاف هنوز کتاب در بین مردم مهجور است و کشور ما و به خصوص استان یزد با توجه به پیشینه فرهنگی خود، این روزها هنوز از جایگاه حقیقی خود در امر سرانه کتابخوانی بسیار دور است و نیازمند اهتمام تمام مسئولان کشور برای حل این مشکل هستیم.
رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی آمادگی خود برای هرگونه همکاری با کتابخانه‌ها را اعلام کرد و عنوان داشت: رایزنی با صنایع و مسئولان شهرستان برای توجه ویژه به فرهنگ و کتابخوانی می‌تواند راهگشا باشد و در مجلس نیز پیگیری مطالبات کتابخانه‌های عمومی و ارائه مصوباتی برای بهبود وضعیت کتابخانه‌ها باید به دغدغه تمام نمایندگان تبدیل شود.
وی با استقبال از طرح ایجاد فراکسیون «حامیان کتاب» در مجلس اظهار داشت: وجود فراکسیون مستقل در این حوزه و ارائه راهکارهای ملی در این زمینه می‌تواند وضعیت کتابخوانی در کل کشور را تحت تأثیر قرار دهد و راه را برای رشد سرانه کتابخوانی هموار کند.
دشتی اردکانی تاکید کرد: به زودی از کتابخانه های عمومی اردکان بازدید خواهم کرد تا با وضعیت کتابخانه‌ها از نزدیک آشنا شوم و پس از آن بتوانیم با همفکری رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی اردکان، پیگیر رفع مشکلات کتابخانه‌ها شویم.
در ابتدای این دیدار، دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گزارشی از وضعیت کتابخانه‌های یزد و جایگاه استان در شاخص‌های مطالعاتی و کتابخانه‌ای کشور ارائه داد و گفت: خوشبختانه استان یزد جایگاه نخست کشور را در 5 شاخص مهم کتابخانه‌ای داراست و این امر نشان از نگاه فرهنگی و علاقه مردم استان به کتابخوانی دارد.
وی تاکید کرد: کتابخانه‌های عمومی در 6 سال اخیر رشد چشمگیری داشته است و شاخص‌های کمی و کیفی کتابخانه‌ای استان براساس فرم ارزشیابی نرم‌افزار مدیریتی «سپهر» به جایگاه خوبی رسیده است، اما هنوز راه زیادی تا استانداردهای مدنظر در پیش است که نیازمند همراهی و مساعدت مسئولان استانی و کشوری است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد در خصوص مشکلات ساختاری بودجه پایدار نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز گفت: تنها منبع اصلی درآمد نهاد، سهم نیم‌درصد شهردار‌ی‌ها است که به دلیل عدم پرداخت مرتب و کامل این سهم از سوی شهرداری‌ها، درآمد پایداری نصیب نهاد کتابخانه‌ها نمی‌شود و عملاً برنامه‌ریزی برای برنامه‌های فرهنگی نهاد را با مشکل مواجه می‌شود.
وی همچنین عدم تخصیص زمین با قیمت منطقه‌ای به نهاد کتابخانه‌ها را از دیگر چالش‌های پیش‌روی پروژه‌های کتابخانه‌سازی و خیری کشور در این حوزه دانست و گفت: متأسفانه در قانون، نهاد کتابخانه‌ها تنها به عنوان بهره‌بردار پروژه‌ها معرفی شده و امکان واگذاری قانونی زمین با نرخ منطقه‌ای به این نهاد وحود ندارد که این امر منجر شده است بسیار از خیران برای فعالیت در حوزه کتابخانه‌سازی معطل بمانند و نهایتاً سرمایه‌ خود را به بخش‌های دیگری منتقل کنند.
دوست فاطمی‌ها وضعیت فیزیکی کتابخانه‌های اردکان را با توجه به شرایط مطلوب اقتصادی شهرستان، نامناسب دانست و اظهار داشت: شهرستان اردکان با داشتن ۱۵ کتابخانه عمومی جایگاه دوم استان از نظر تعداد کتابخانه عمومی را دارد اما وضعیت این کتابخانه‌ها از نظر ظاهری و کیفیت فضا با استانداردها فاصله زیادی دارد و تنها ۲ کتابخانه آیت‌الله فاضل و شهید فاضل خودستان احمدآباد بعد از بازسازی‌های اخیر، مناسب‌سازی شده است.
وی در ادامه از نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی خواست مقدمات لازم برای بهسازی و شاداب‌سازی کتابخانه‌های اردکان به ویژه کتابخانه آیت‌الله حایری که یکی از فعال‌ترین کتابخانه‌های عمومی اردکان است، را فراهم کند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، همراهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حوزه کتابخوانی را بسیار تاثیرگذار دانست و هدف اصلی این دیدار را آگاهی نماینده مردم اردکان از مشکلات کتابخانه‌ها دانست و افزود: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای بهبود وضعیت کتابخانه‌ها، به پشوانه محکم مادی و معنوی نیاز دارد و این مهم جز با حمایت نمایندگان مجلس تحقق نخواهد یافت.
در پایان این نشست نیز، حسین پایدار، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی اردکان، گزارشی از وضعیت کتابخانه‌های شهرستان از منظر عضویت، امانت و منابع، ارائه داد و یکی از مشکلات اصلی کتابخانه های اردکان را کمبود منابع مناسب عنوان کرد.
وی با بیان این‌که بودجه نهاد کتابخانه‌های عمومی اندک است و همین امر باعث کاهش ارسال منابع به کتابخانه‌ها می‌شود، از نماینده اردکان در مجلس شورای اسلامی خواست تدبیری اندیشیده شود تا با ارائه طرحی عملیانی، بخش اندکی از درآمدهای صنایع اردکان به حوزه کتاب و کتابخوانی اختصاص یابد.
در پایان این دیدار و به مناسبت روز خبرنگار، از مژگان دشتی، خبرنگار خبرگزاری ایرنا و احمد مهدی‌زاده خبرنگار خبرگزاری فارس که با کتابخانه های عمومی اردکان همکاری مستمر داشته اند، با ارائه کتاب نفیس و لوح تقدیر تجلیل شد.

 
منبع: روابط عمومی اداره کل

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.