1399/3/29 پنجشنبه با موافقت ستاد ستاد ملی مبارزه با کرونا صورت گرفت؛ بازگشایی کتابخانه‌های عمومی بر روی اعضا و مراجعان از ابتدای تیرماه در سومین مرحله بازگشایی کتابخانه‌های عمومی، با رعایت دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هماهنگی با ستاد ملی مبارزه با کرونا و همچنین شرایط جدید حضور و استفاده مراجعان، کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور از ابتدای تیر ماه بازگشایی خواهد شد.
با توجه به دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هماهنگی با ستاد مبارزه با کرونا، در سومین مرحله از بازگشایی کتابخانه‌ها، اعضا و مراجعان می‌توانند از روز یک‌شنبه یکم تیرماه سال جاری به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه و از خدمات آنها استفاده کنند.
بر این اساس و با تأکید بر استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی، فضاها و بخش‌های مختلف کتابخانه تغییر خواهد یافت و بخش مخزن کتابخانه به صورت بسته اداره خواهد شد و سالن‌های مطالعه در کتابخانه‌های عمومی نیز با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و تغییر در چیدمان میز و صندلی‌های مطالعه، فعال خواهند بود.
همچنین استفاده اعضا از سالن‌های مطالعه با رعایت نوبت امکان‌پذیر است و اجرای برنامه‌های فرهنگی به شکل حضوری (جمع‌خوانی، نقد کتاب و نشست‌های کتاب‌خوان) تا اطلاع ثانوی ممنوع خواهد بود و این نوع برنامه‌های ترویجی و فرهنگی را در فضای مجازی اجرا خواهند شد.
براساس اعلام نهاد کتابخانه‌های عمومی، افزایش خودکار زمان عضویت اعضا به مدت ۴ ماه اعمال شده است و بازه زمانی امانت منابع نیز از دو هفته به یک ماه افزایش یافته است و بابت دیرکرد منابع به امانت رفته در مدت تعطیلی کتابخانه‌ها نیز جریمه‌ای دریافت نخواهد شد.
طبق دستورالعمل جدید نهاد، بخش نابینایان و ناشنوایان کتابخانه‌ها کماکان تعطیل خواهد بود و حضور اعضای کودک نیز در این مرحله امکان‌پذیر نیست ولی والدین می‌توانند کتاب‌های موردنیاز فرزندان خود را امانت بگیرند.
گفتنی است، تا پیش از این کتابخانه‌های عمومی کشور طی دو مرحله خدمات خود را به صورت غیرحضوری و بدون حضور اعضا آغاز کرده بودند.
در مرحله اول بازگشایی، کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور بعد از حدود ۳ ماه تعطیلی اضطراری با رعایت ضوابط و دستورالعمل‌های بهداشتی، از ۲۹ اردیبهشت ماه آغاز به کار کردند.
در مرحله دوم نیز کتابداران طی بخشنامه دیگری به آماده‌سازی بخش‌های مختلف و ایجاد تغییرات موردنظر برای بازگشایی پرداختند.
منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور
نمایش بیشتر

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.